Papež František Papež František

image:Image Náhled
Foto: © Flickr/catholicism

Papež František, občanským jménem Jorge Mario Bergolio, se stal 13. března 2013 prvním novodobým neevropským papežem, prvním jezuitou v papežském úřadu a prvním pontifikem nesoucím jméno František. Stal se jím po Benediktu XVI., který ze zdravotních důvodů na papežský úřad rezignoval.

Františkovým biskupským heslem je „Miserando atque eligendo“ (Pohlédl na něj s milosrdenstvím a vyvolil ho.)

Z jeho dosavadní publikační činnosti lze zmínit dvě encykliky Lumen fidei - Světlo víry (2013) a Laudato si’ - Buď pochválen (2015) a exhortace Evangelii gaudium - Radost evangelia (2013) a Amoris Laetitia - Radost z lásky (2016).

Životopis

Jorge Mario Bergoglio se narodil 17. prosince 1936 v argentinském Buenos Aires. Otec pracoval na železnici, matka zůstala v domácnosti, celkem měli pět dětí. Bergoglio vystudoval střední průmyslovou školu chemickou. V jedenadvaceti letech se rozhodl pro kněžství a 11. března 1958 vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova (jezuité). Noviciát prožil v Chile, licenciát (doktorát) z filozofie obdržel na koleji sv. Josefa v San Miguel. Poté učil literaturu a psychologii na koleji Panny Marie Neposkvrněné v Santa Fé a na koleji Nejsvětějšího Spasitele v Buenos Aires. Kromě španělštiny mluví italsky a německy.

Na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969 arcibiskupem Ramónem Josém Castellanem. Po svěcení absolvoval další řádová studia (1969-1971) a formaci (1971-1972, Alcalá de Henares ve Španělsku). Poslední řádové sliby složil 22. dubna 1973. V letech 1972-1973 působil jako novicmistr ve Villa Barilari v San Miguel, na tamní filozofické a teologické fakultě a v semináři. Jeho schopnosti neunikly pozornosti jeho představených, a tak byl 31. července 1973 zvolen provinciálem Tovaryšstva Ježíšova v Argentině (1973-1979). V letech 1980-1986 působil jako rektor Colegio Máximo de San Miguel a na tamější filozofické a teologické fakultě.

Biskupem Aucy a pomocným biskupem v Buenos Aires byl jmenován 20. května 1992. Svěcení obdržel 27. června 1992 z rukou kardinála Antonia Quarracina, arcibiskupa buenosaireského. Jeho biskupským heslem je „Miserando atque eligendo“ a ponechal si ho i jaké své motto papežské. Heslo vychází z komentáře Bedy Ctihodného k Matoušovu evangeliu, 9. kap., 9. verš. Větu „Ježíš pohlédne na celníka“ - Beda jakoby doplňuje a vykládá: „(pohlédl na něj) se soucitem a vybral si ho“. Smysl hesla lze tedy vyložit zhruba takto: „Bůh je k nám milosrdný a vyvolil si nás. Buďme k druhým milosrdní i my a neotáčejme se k nikomu zády.“

První celocírkevní události, jíž se Jorge Bergoglio zúčastnil, byla 9. řádná biskupská synoda v říjnu 1994. 3. června 1997 byl jmenován arcibiskupem-koadjutorem buenosaireským a v listopadu a prosinci téhož roku se zúčastnil Zvláštní biskupské synody pro Ameriku. Kardinálem byl kreován během konzistoře 21. února 2001. Stal se postupně členem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, pro klérus, pro instituty a společnosti zasvěceného života, členem Papežské rady pro rodinu a Papežské komise pro Latinskou Ameriku. 9. listopadu 2005 byl zvolen předsedou Argentinské biskupské konference (znovu zvolen 11. listopadu 2008).

Osobní profil papeže Františka najdete na stránkách Vatikánu.