Řády a kongregace Řády a kongregace

Zasvěcený život je odpovědí na touhu po štěstí, po plnosti života. Je jednou z možností, jak žít v lásce a následovat Ježíše Krista. Povolání k zasvěcenému životu přichází od Boha, člověk ho může přijmout či odmítnout, nikdy se však k takovému životu nemůže předurčit sám od sebe.

Jednou z forem zasvěceného života je řeholní život. Od ostatních forem se liší životem v komunitě a třemi sliby: souhlas s životem v chudobě, čistotě a poslušnosti. Řeholní život vznikl na Východě v prvních křesťanských staletích. Podle druhu se řeholní řády člení na mnišské, řeholní kanovníky, řády žebravé, řeholní kleriky a rytířské řády. Podle druhu apoštolátu se rozlišují řády kontemplativní, činné a kontemplativně činné. Novější řeholní společenství nebo sdružení více samostatných klášterů jednoho řádu se nazývají kongregace.

Jednotlivé řehole se věnují rozmanitým činnostem. Jedná se především o duchovní správu, působení na školách a univerzitách, práci ve zdravotnictví, v sociálních službách či charitě. Zabývají se také vydavatelskou činností nebo výrobou domácích produktů. Vybrané komunity žijí kontemplativním životem.

Mezi další formy zasvěcení patří sekulární společenství, společnosti apoštolského života, či zasvěcené panny.

Členové sekulárních společenství mohou být klerici i laici. Stejně jako řeholníci skládají sliby chudoby, čistoty a poslušnosti, nežijí ovšem v komunitě, ale jako běžní lidé ve světě. Slučují vykonávání světského zaměstnání s životem podle evangelijních rad.

Společnosti apoštolského života se definují jako komunity lidí vzniklé na základě konkrétního účelu neboli apoštolátu. Jejich členové neskládají žádné řeholní sliby, ale v každodennosti žijí podle svých konstitučních pravidel.

Zasvěcené panny (ordo virginum) jsou ženy zasvěcená Bohu jako Kristovy snoubenky ve službách církve. Biskup od nich přijímá věčné sliby a zasvěcuje je Bohu. Na rozdíl od řeholních řádů a sekulárních institutů nemá ordo virginum pevná pravidla ani strukturu společenství. Zasvěcená panna nevstupuje do žádného nového společenství.

Biskupským delegátem pro pastoraci povolání je Mons. Pavel Konzbul.

Mužské a ženské řehole sdružují Konference vyšších představených řeholí.

Seznam řeholních institutů působicích v České republice.

Novinky ze života řádů a kongregací v ČR můžete sledovat na webu rehole.cz.

Mužské řeholní řády a kongregace v ČR

augustiniáni augustiniáni - kanovníci benediktini cistericiáci dominikáni františkáni jeruzalémští bratři jezuité kapucíni karmelitáni karmelitáni - bosí klaretiáni křižovníci maltézští rytíři mariáni milosrdní bratři minorité Misionáři sv. Karla Bor. obláti pallotini pauláni petrini piaristé premostráti redemptoristé salesiáni saletini salvatioriáni trapisté komunita Chemin Neuf

Augustiniánské opatství na Starém Brně
Benediktinské arciopatství na Břevnově