image:Image Náhled

Ochrana nezletilých Ochrana nezletilých

Bohužel i církev musí čelit případům sexuálního zneužívání nezletilých a zranitelných, které jsou nejen těžkým hříchem, ale i velkým zločinem, a svojí podstatou jdou zcela proti poslání a učení církve.

Papež František označil tři možnosti zneužívání:

• vlastní sexuální zneužívání;
  • zneužívání spojené s mocí;
  • zneužívání spojené se svědomím a senzibilitou druhého.

Církev řeší tuto problematiku celosvětově a k tomu byla zřízena Papežská komise na ochranu nezletilých (2013). Papež František vydal dva apoštolské listy Motu proprio Jako milující matka (Come una madre amorevole) a Vy jste světlo světa (Vos estis lux mundi)

Dopady zneužívání:

• psychologické
  • fyzické
  • psychosociální
  • duchovní

Kdo má zkušenost se zneužíváním, potřebuje přijetí, naslouchání, pochopení a podporu. Nestačí jen omluva či žádost o odpuštění ze strany viníka, ale konkrétní pomoc ze strany církve. Zranění bývá často ukryté hluboko v nevědomí, ozývá se mnohdy až po mnoha letech. Důvodem bývá strach z pachatele i z odsouzení.

Situace na českých a moravských diecézích

Jednotlivé diecéze takovéto případy řeší na základě společného dokumentu Instrukce o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti 6. přikázání Desatera na území ČR

Česká biskupská konference se společně s konferencemi vyšších řeholních představených rozhodla zřídit Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných, jehož cílem je zprostředkovat péči a pomoc nezletilým a zranitelným osobám, které se staly obětí zneužití duchovním či laikem v rámci činnosti církve.

Kontaktní místo díky telefonní a internetové lince zprostředkuje obětem odbornou duchovní a sociální péči, včetně terapeutické a psychologické pomoci. Kontaktní místo disponuje sítí odborníků z řad psychoterapeutů, duchovních a právních poradců po celé ČR.

Klientům je zaručeno:

• zachování mlčenlivosti (v souladu se zákonem);
  • anonymita a ochranu osobních údajů;
  • zprostředkování kvalifikované péče;
  • poskytnutí informací a kontaktů.

Tato služba je bezplatná.

Kontaktní linka (v režimu linky důvěry): 731 633 675 ve čtvrtek 9.00–17.00 Email: help@ochrananezletilych.cz

Více na webu www.ochrananezletilych.cz

Pro zahájení církevního procesu nebo policejního šetření se obraťte na generálního vikáře své diecéze nebo pověřeného pracovníka krajského ředitelství Policie ČR.

Nízkoprahová poradna pro oběti sexuálního zneužívání v Ostravě

V ostravsko-opavské diecézi se k 1. lednu 2023 otevřela charitní nízkoprahová poradna pro oběti sexuálního zneužívání. Pilotní projekt má posloužit jako vzor pro ostatní diecéze v České republice. Poskytuje pomoc obětem sexuálního násilí, zejména těm, kterým bylo ublíženo v církevním prostředí. Spolupracuje s externími odborníky z oblasti psychoterapie a psychologie a organizací Bílý kruh bezpečí, z. ú. Pomoc je poskytována bezplatně a anonymně.

Více informací naleznete na tomto odkazu.