Biskupové Biskupové

Biskup z řeckého episkopos (ze slovesa epi-skopein, "hledět shora", "dohlížet" či "bdít"), později v lat. episcopus. Je to nástupce apoštolů, jemuž je v plném rozsahu udělena svátost kněžství. Biskupským svěcením přejímá biskup poslání posvěcovat, vyučovat a spravovat lid Boží (diecézi).

Biskupové se dělí na:

1. diecézní, jimž je svěřena péče o lid v nějaké diecézi. Rozlišuje se:

• sídelní biskup, spadá-li pod metropolitu a patří k církevní provincii
  • vyňatý biskup, nepatří-li k církevní provincii a spadá přímo pod Apoštolský stolec.

2. titulární, kteří mohou být:

• nástupci, čili pomocní biskupové s právem následnictví
  • světící, kteří mají nebo nemají zvláštní pravomoci

3. emeritní, pokud pozbyli úřad z titulu věku nebo přijaté rezignace.

čeští biskupové
moravští biskupové