Diecéze má po dvou letech novokněze. Stal se jím P. Vojtěch Kolář
Publikováno: 27. 6. v 14:15, zdroj Diecéze ostravsko - opavská
Ostravsko-opavská diecéze má po dvou letech novokněze. Stal se jím Vojtěch Kolář. Rodák ze Svébohova u Zábřehu se rozhodl pro službu v ostravsko-opavské diecézi a po formaci a roční jáhenské službě v Ostravě-Porubě přijal kněžské svěcení. V sobotu 27. června jej v katedrále Božského spasitele pro tuto službu vysvětil biskup Martin David.Katedrála byla plná nejenom rodáky ze Zábřežska, ale také farníky z Ostravy-Poruby a také z Dolního Benešova, kde Vojtěch jezdil do své mentorské farnosti během bohosloveckých studií. Hosté přijeli ale také z Bulharska, kde Vojtěch dříve působil se salesiány na tamní škole. Proto také při kněžském svěcení zazněla z úst novokněze bulharština.Lidé nezapomenou, zda jim pastýř dal zakusit Kristovu blízkostBiskup Martin v promluvě vycházel z evangelia o tom, že Ježíš zná své ovce. A ve slově znát je podle biskupa Martina přítomna láska Ježíše k ovcím.„Mírou Kristovy lásky k člověku je sama láska mezi Otcem a Synem. Jako kněz jsi povolán k takovému poznání a lásce. Ne především k tomu, abys o lidech mnoho věděl, ale aby je měl rád. Aby ses naučil dívat se na ně Kristovým pohledem. Abys v každém člověkuku viděl někoho, koho Kristus vykoupil svou krví. Lidé většinou velmi rychle poznají, zda je má pastýř skutečně rád. Mohou zapomenout všechna tvá kázání, ale nezapomenou, zda jim dal zakusit Kristovu blízkost.“Biskup také zdůraznil, že ovčinec není žádnou uzamčenou pevností.„Jako kněz nemáš být strážcem uzavřeného ovčince ve smyslu elitní skupiny vybraných. Jsi poslán k lidem. K těm blízkým i vzdáleným. K těm, kteří přicházejí pravidelně, i k těm, kteří stojí na prahu kostela jen zřídka.“Přitažlivá diecézeVojtěch ve svém závěrečném poděkování vzdal díky Bohu a Matce Boží za podporu a provázení v jeho dosavadním životě. A poděkoval také diecézi, která jej podle svých slov přitáhla. Připomněl tak slova biskupa Martina z jeho uvedení do úřadu, že církev má být přitažlivá. Takovou přitažlivou církev Vojtěch podle svých slov zažil jak v Dolním Benešově, tak v Ostravě Porubě. I jejich filiálkách – D. Benešově-Zábřehu a Vřesině. Poděkoval také svým rodičům za výchovu a za vše, co mu do života dali. Ti si také odnesli nejdelší aplaus. Poděkoval jim také biskup Martin a vyslovil naději, že se budou moct radovat z ovoce pastorační práce jejich syna.Mezi gratulanty v zaplněné katedrále nechyběli mladí lidé. Tomáš z Kozmic vzpomněl na tábor SINAI, kam Vojtěch Kolář přijel ještě coby bohoslovec. Spolu s Jakubem ze Štramberka pak Vojtěcha potkali i na animátorském kurzu, kde přednášel, a pozval na své svěcení. Do služby mu popřáli „Boží požehnání, ať je naplněný Duchem Svatým, pevné nervy, klid v duši a ať neztrácí odvahu a naději.“Novým působištěm budou OdryNa závěr slavnosti zaznělo jméno farnosti, do které novokněz nastoupí. Budou to Odry, kde bude kromě role farního vikáře zastávat také službu školního kaplana na Střední pedagogické a Střední zdravotnické škole svaté Anežky České.Agendu v Odrách už P. Vojtěch zčásti prozkoumal. Uváděl jej do ní jeho předchůdce P. Jan Slepička, který míří na další studia do Říma: „Vůbec nemám strach, že by službu ve škole nezvládl. Otec Vojtěch má pedagogické zkušenosti a myslím si, že to bude velkým přínosem pro oderskou školu. Do spojeného kněžského a učitelského života bych mu popřál určitě pevné nervy, které potřebuje každý učitel, a ať dokáže relaxovat a najít si čas na odpočinek,“ popřál s úsměvem P. Slepička.

