Církevní konzervatoř Německého řádu

Vyšší odborné školy římskokatolické církve
vyšší odborná škola - konzervatoř (církevní hudba)

Beethovenova 235/1

746 01 Opava (nečleněná část města)

27-5786940207/0100
P. ThLic. Mgr. Norbert Jan Maria Hnátek, OT; j.m.hnatek@seznam.cz; tel.: 731 625 678

Církevní konzervatoř Německého řádu poskytuje všeobecné a hudební vzdělání v oborech HUDBA (82-44-P/01) a ZPĚV (82-45-P/01) ve formě denního studia. Po čtyřech letech se skládá maturitní zkouška a po šesti letech studenti ukončují studium absolutoriem s titulem DiS.

Celkové pojetí vzdělávání vychází kromě standardních učebních osnov pro konzervatoře rovněž z tradic duchovní chrámové hudby. Škola nabízí výuku hry na varhany, klavír, cembalo, dechové a strunné nástroje, sólový zpěv, a řízení sboru.

Oproti jiným konzervatořím poskytuje opavská konzervatoř unikátní zaměření s názvem Trojobor církevní hudba, což je rozšířená výuka odborných předmětů v oblasti církevní hudby, která zahrnuje hru na varhany, vokální projev a řízení sboru, a je opřená o soubor dalších odborných předmětů. Stejné podmínky platí pro studenty ze Slovenské republiky i z dalších členských zemí Evropské unie. Konzervatoř je ekumenicky otevřená. Přijímá studenty různých konfesí i bez vyznání.

Organizačně se konzervatoř člení na 7 oddělení – oddělení církevní hudby a varhan, klavírní, pěvecké, řízení sboru, smyčcové, dechové a kytarové. Vzdělávání ve hře na hudební nástroje a zpěv má těžiště v individuální formě výuky. Odbornou praxi, která rozvíjí zkušenosti žáka s hraním na veřejnosti, žáci konzervatoře plní prostřednictvím koncertních vystoupení, studentských mší, interpretačních seminářů, třídních přehrávek a různých veřejných vystoupení. Ke své činnosti využívá škola zrekonstruované prostory historické budovy v centru Opavy včetně řádové kaple. Přímo v budově konzervatoře se nachází Domov mládeže, který nabízí ubytování pro 35 studentů ve 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením na pokoji, přípojkou k internetu i TV. Studenti mohou zdarma využívat odbornou hudební knihovnu, literární knihovnu, notový archiv, školní fonotéku, připojení k WiFi. Obědy je možné odebírat v jídelně vzdálené 100 metrů od budovy školy.

Celková kapacita konzervatoře je 120 žáků. Zřizovatelem CKNŘ je od dubna 2018 Bailiva Čechy, Morava a Slezsko - familiáři Německého řádu.

Mgr. Nikola Sklenářová, Ph.D.
Ubytování:
Domov mládeže Církevní konzervatoře Německého řádu – ve 2. patře budovy školy adresa: Beethovenova 235/1, 746 01 Opava telefon: 595 173 026, 731 646 704 E-mail: dm@konzervator.cz; Šárka Čížková, PhDr.