Škola příběhem – církevní základní škola (zkr. Filipka)

Školy Českobratrské církve evangelické
úplná základní škola

Filipínského 300/1

615 00 Brno-Židenice

Mgr. Štepán Hájek – kazatel farního sboru Brno-Husovice

Filipka je církevní základní škola rodinného typu aktuálně pro 130 dětí.
Je školou založenou na křesťanských principech, otevřenou ale pro každého.
Škola bude úplná devítiletá, postupně se rozrůstá, ve školním roce 2022/23 má sedm ročníků.
Filipka sídlí v 1. podlaží budovy na Filipínského 1 v Brně - Židenicích. Objekt se postupně rekonstruuje.
Na školném vybíráme minimální částku nutnou pro provoz školy v pronajaté budově, sourozencům poskytujeme slevu, pro potřebné žáky je ve spolupráci s NF Filipka zavedena pomoc při hrazení školného.
Na prvním stupni pracujeme v programu Začít spolu a klademe důraz na integrovanou tematickou výuku; vyučujeme v tematických měsíčních blocích, téma je společné vždy pro celý první stupeň.
Jeden den v týdnu se děti učí mimo školu, nejčastěji v přírodě, ale také na exkurzích a kulturních akcích.
Vždy přibližně každý pátý týden organizujeme program společný pro celý první stupeň.
Součástí vyučování na prvním stupni je dramatická výchova a vyprávění biblických příběhů.
Na druhém stupni vyučujeme v Blocích. V bloku Příběhy integrujeme etickou výchovu, literaturu, jazykovou výchovu, výtvarnou a hudební výchovu. V bloku Svět integrujeme občanskou výchovu, dějepis a humánní zeměpis. V bloku Příroda propojujeme všechny přírodovědné předměty, v bloku Technika pracovní výchovu, informatiku a část matematiky.
V kroužcích ve školní družině i ve vyučovaní se děti věnují výtvarným projektům, práci se dřevem a na zahradě, robotice a programování, šachu a dalším sportům a hrám. Při škole funguje pěvecký sbor.

Mgr. Ruth Konvalinková, Ph.D