O komunitní energetice dnes slyšíme ze všech stran, v České biskupské konferenci ji považujeme za důležitý nástroj pro snížení nákladů na energie i pro rozvoj jednotlivých diecézí. Chceme se podílet na přípravě legislativy i dotačních pravidel tak, aby církev nezůstala stranou, proto se přidáváme k zájmové organizaci Unie komunitní energetiky (UKEN).
„Komunitní energetiku považujeme za příležitost, jak snížit náklady na energie nemovitostí ve vlastnictví diecézí a zvýšit jejich soběstačnost. Do Unie vstupujeme i proto, že chceme téma v naší organizaci rozšířit a diecézím poskytnout informační i konzultační servis pro realizaci vlastních projektů,“ vysvětluje Marie Váňová, vedoucí sekce Odboru evropských fondů. „Diecéze vlastní mnoho památkově chráněných objektů, které jsou velmi energeticky náročné, ale zároveň na ně je jen velmi obtížné instalovat fotovoltaické panely, a to zejména právě díky památkové ochraně těchto budov a požadavkům památkových úřadů. ČBK podporuje instalace panelů na odvrácených pohledových stranách staveb, pohledově neakcentovaných, a v tomto smyslu usiluje o změny přístupu památkových úřadů. Vedle toho je však potřeba aktivně realizovat instalace FVE na objektech bez památkové ochrany a využít možností sdílení elektřiny. Katolická církev vlastní nejen památkově chráněné objekty, ale i objekty sociálních služeb, komunitní centra či školy. Sdílení elektřiny ve společenství je pro nás proto naprosto zásadní,“ dodává Váňová.
UKEN sdružuje pestrou paletu aktérů, od neziskových organizací, přes profesní sdružení až po firmy. Iniciátory vzniku jsou Frank Bold a Hnutí DUHA a strategické směřování UKEN určuje rada složená ze zástupců zmíněných organizací, Národní sítě Místních akčních skupin, Asociace developerů a Sdružení místních samospráv ČR.
Unie se soustředí na prosazení legislativních a dotačních pravidel, která umožní efektivní fungování a rozvoj energetických společenství v ČR. Stále více se také zaměřuje na realizaci projektů a jejich komunikaci. Publikuje návody a manuály, které usnadňují přípravu projektů obcím, bytovým domům a dalším subjektům. Všechny publikace jsou zdarma ke stažení na webových stránkách UKEN.
● Jak na solární elektrárny v obci
● Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů
● Jak získat občany a samosprávy na svou stranu při výstavbě OZE?
„Vážíme si členství České biskupské konference a věříme, že pro to pro UKEN bude mít velký přínos. Vnímáme ji jako důležitého partnera v transparentním prosazování funkční legislativy i v rovině praktické realizace projektů. Věříme, že diecéze budou ve vytváření energetických společenství důležitými iniciátory,“ říká David Blažek, hlavní koordinátor UKEN.
Další informace naleznete i na stránkách UKEN: UKEN rozšiřuje své řady, vítá Českou biskupskou konferenci