Aktuálně je vyhlášena dotační výzva na podporu tzv. dětských skupin. Jak se již v minulosti v praxi ukázalo, může se jednat o atraktivní možnost, jak získat dotaci např. na opravu far a zároveň podpořit život farnosti.
V rámci Národního plánu obnovy byla vyhlášena výzva č. 31 na podporu budování kapacit nových dětských skupin.
Co je dětská skupina?
• Služba péče o dítě předškolního věku (od 6 měsíců do zahájení povinné školní docházky).
• Poskytovat službu péče o dítě v dětské skupině lze jen na základě oprávnění k poskytování. Toto oprávnění vzniká dnem zápisu do evidence poskytovatelů. Žádost o zápis do evidence poskytovatelů lze podat také prostřednictvím elektronické aplikace ministerstva.
• Velikost DS je maximálně 24 dětí (možnost sdílení míst), průměrná DS v ČR má kapacitu 12 dětí. Pokud je však v dětské skupině min. jedno dítě ve věku 6 až 12 měsíců, pak v celé dětské skupině smí být nejvýše 4 děti a všechny musí být mladší 4 let.
Pro DS s kapacitou do 6 dětí včetně je minimální počet pečujících osob 1.
Pro DS s kapacitou 7 až 12 dětí je minimální počet pečujících osob 2.
Pro DS s kapacitou 13 až 24 dětí je minimální počet pečujících osob 3.
• Péči o děti zajištuje pečující osoba, která musí splnit stanovenou kvalifikaci. Je stanovena škála odborných způsobilostí v oblasti pedagogické, zdravotní, sociální nebo profesní kvalifikace „Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky“ a „Chůva pro děti v dětské skupině“.
• Provoz dětské skupiny, která je podpořena z dotace, musí být na neziskové bázi – pro finanční dostupnost služby je zaveden strop úhrady za službu rodičem. Zároveň si může provozovatel žádat o příspěvek na provoz DS.
• Standardy kvality péče o děti v DS – zaručení určité úrovně služeb a stálá snaha o zvyšování kvality služby ve všech oblastech.
• Technické parametry prostor pro skupinu jsou dány zákonem č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů.
Co zřízení a provoz dětské skupiny obnáší naleznete podrobně rozepsáno zde.
Co může být předmětem projektu?
Pro představu, jak může vypadat výstup projektu, můžeme použít modelový příklad dětské skupiny Farní charity v Chomutově. Na faře v Chomutově funguje malá dětská skupina s kapacitou 10 dětí, kterou provozuje oblastní charita. Projekt vznikl z iniciativy farního společenství, kdy se hledalo řešení dvou otázek. Jednak bylo vhodné nalézt další využití pro budovu místní fary, jednak se objevila potřeba vybudování kapacit zařízení zajišťující péči o děti předškolního věku. Za pomoci dotace z Operačního programu Zaměstnanost tak vznikla dětská skupina, která úspěšně funguje již od roku 2017. Jedná se o spolupráci vlastníka budovy farnost a místní charity, která skupinu provozuje.
Výstupem projektu realizovaného z této výzvy musí být vždy nově zřízená dětská skupina. Dotace nelze použít na rozšíření stávající skupiny.
Co je podporováno?
• nákup nemovitostí (objektů k rekonstrukci, pozemků)
• výstavba budov
Výstavba nových budov se řídí klimatickým koeficientem energeticky úsporné budovy dle NZEB (Nearly zero-energy buildings). Což v praxi znamená opatření na dosažení spotřeby primární energie alespoň o 20 % nižší, než je požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie.
• rekonstrukce budov - stejně jako ve výše uvedeném modelovém příkladu může dotace sloužit např. k rekonstrukci fary.
U rekonstrukce musí budova splnit alespoň 30% úspory primární energie z neobnovitelných zdrojů. Výjimku mají budovy, které jsou památkově chráněné a budovy, které již před realizací projektu plní parametry energetické náročnosti.
Jaká je výše dotace?
Dotace na projekt je poskytována ve výši 1 mil. – 12 mil. Kč včetně DPH. DPH je způsobilým výdajem s výjimkou DPH za nákup nemovitosti.
Podpora bude proplácena v režimu kombinovaného ex post financování. Režimem kombinovaného ex post financování se rozumí proplácení žádostí o platbu, které zahrnují jak doklady, které již byly žadatelem uhrazeny dodavatelům, tak i doklady, které příjemcem zatím uhrazeny nebyly, případně kombinaci uhrazených a neuhrazených dokladů. Předpokladem využití této metody je úprava smluvních podmínek s dodavatelem tak, že lhůta splatnosti všech faktur je minimálně 60 dnů.
Církevní subjekty mohou získat 90% dotaci.
Kdy můžete žádat?
Žádost je možné předkládat od 6. listopadu 2023 do 31. května 2024.
Jaká je udržitelnost investice?
Udržitelnost je stanovena celkem na 14 let, přičemž prvních 7 let je povinnost provozovat nově vybudovanou dětskou skupinu a v následujících 7 letech je možné tento provoz změnit na jiný typ nekomerční a neziskově provozované služby, která slouží občanům (oblast sociálních služeb, vzdělávání, komunitních služeb, služeb veřejného zájmu).
Co potřebujete k žádosti (vybrané podklady)?
• Doklad prokazující povolení o umístění stavby v území dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb., a to např. územní rozhodnutí s nabytím právní moci, územní souhlas nebo účinnou veřejnoprávní smlouvu nahrazující územní řízení pro stavby.
• Doklad prokazující povolení k realizaci stavebního záměru. Pokud žadatel nemá doklad prokazující povolení k realizaci stavebního záměru v době podání žádosti o podporu k dispozici, pak předkládá žádost nebo návrh o některý z povolovacích procesů uvedených ve stavebním zákoně.
• Projektovou dokumentaci stavby v podrobnosti pro vydání stavebního povolení.
• V případě projektů zahrnujících stavební práce žadatel předkládá podrobný položkový rozpočet zpracovaný na podkladu aktuálního ceníku ÚRS, RTS.
• Studie proveditelnosti, kde musí být i analýza potřebnosti vybudování nové dětské skupiny.
• Výpis z katastru nemovitostí, pokud není žadatel vlastníkem dokládá jiné listiny k uvedenému majetku, např. nájemní smlouvu, smlouvu o výpůjčce, smlouvu o právu stavby.
• Doklady k energetickým úsporám např. energetický posudek
Na co si dát pozor?
• Nutno dodržet 20% limit na vedlejší výdaje. Mezi vedlejší výdaje je zahrnuto např. pořízení služeb (např. projektová příprava, energetický audit), budování a modernizace podpůrných provozů pro dětské skupiny (jako např. jídelna), úpravy venkovního prostranství v areálu (např. chodníky, přístupové cesty, hřiště), vybudování parkovacích stání, pořízení vybavení pro zajištění provozu zařízení např. kuchyň.
• Činnost žadatele spočívající ve zřízení a následném provozu nově vzniklé DS musí mít nehospodářskou povahu. Což znamená a) podpora v podobě příspěvku bude poskytována na provoz dětských skupin, které splňují stanovené požadavky z hlediska kvality, dostupnosti a ceny, b) služba bude převážně financována z veřejných zdrojů, c) příspěvek od rodičů bude nižší než příspěvek od státu, d) služba bude poskytována na neziskové bázi a za podmínek stanovených státem.
• Podpořeny budou projekty zaměřené na budování kapacit tzv. veřejných dětských skupin (neposkytují službu výhradně rodičům, kteří jsou zaměstnanci poskytovatele), tzn. nelze vytvářet dětské skupiny pouze pro děti zaměstnanců žadatele či jedné organizace, musí být otevřena veřejnosti.
Proč by měly církevní organizace výzvy využít?
Jedna z mála možností, jak dotačně podpořit např. opravy nevyužitých far a nalézt pro ně nové uplatnění.
Poměrně velká míra dotace, která se v budoucnu již pravděpodobně nebude u podobných aktivit opakovat.
Církevní organizace mohou pomoci vyřešit situaci pracujících rodičů v místě realizace, kteří potřebují zajistit péči o své dítě předškolního věku.
Oživení společenského života – na provoz dětské skupiny mohou být navázány další komunitní aktivity pro rodiny s dětmi.
Evangelizační potenciál – z již fungujících církevních skupin se ukazuje zkušenost s pozitivním vlivem na evangelizaci rodin využívajících služby DS.
Všechny dokumenty k výzvě naleznete zde.
Zajímá Vás více informací? Uvažujete o možném projektovém záměru do této výzvy?
Pro více informací kontaktujte projektovou konzultantku Odboru EU fondů ČBK Evu Schönherrovou, e-mail: schonherrova@cirkev.cz, tel.: 733 742 098.