Lupa
Obsah Obsah
Portál

Jaká byla letošní Červená středa?

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace24. 11. 2022, 15.31
TiskTisk

Letošní Červená středa se v České republice uskutečnila 23. listopadu. Česko se k této mezinárodní iniciativě, která začala ve Velké Británii v roce 2016, připojilo popáté. Pronásledované pro víru si lidé připomněli načerveno nasvícenými budovami po celé zemi, celkem se jich letos rozzářilo více než 130. Šlo nejen o katedrály, kostely, sbory či synagogy, ale také veřejné instituce jako divadla, koncertní síně či školy.

image:Image Foto: Martina Řehořová/Člověk a Víra
Foto: Martina Řehořová/Člověk a Víra

V Praze se do symbolické červené coby barvy mučedníků zahalila například Poslanecká sněmovna nebo rozhledna na Petříně. V rámci Červené středy se  také uskutečnila mezinárodní konference, na níž nechyběli zástupci papežské nadace Církev v nouzi (ACN) či Mezinárodní křesťanské solidarity (CSI).

Veřejně přístupná konference, která nesla podtitul Pronásledování pro víru… Jak mohu pomoci já?, se konala v Brožíkově sále pražské Staroměstské radnice. Úvodní slovo měli představitelé pořádajících organizací, tedy P. Stanislav Přibyl za Českou biskupskou konferenci (ČBK), Petr Jan Vinš za Ekumenickou radu církví v ČR (ERC) a Michael Pelíšek z Federace židovských obcí v ČR. Účastníky uvítal zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Ministerstva zahraničních věcí Robert Řehák.

Ve dvou blocích „Mluví se o svobodě vyznání dostatečně?“ a „Jak reálně podpořit svobodu vyznání v globálním světě?“ vyslechli přítomní devět příspěvků. Někteří mluvčí jako britská baronka a členka Sněmovny lordů Caroline Coxová či irský politický aktivista a podnikatel Declan J. Ganley vystoupili online, jiní zahraniční hosté přijeli promluvit osobně. Mezi ně patřil ředitel Křesťanské mezinárodní solidarity (CSI) John Eibner. Spolu s projektovým manažerem CSI Francem Majokem hovořili o své práci při osvobozování a repatriaci zotročených křesťanů v Súdánu. Online pak vystoupila Súdánka Mariam Ibrahim Ishagová, která byla kvůli sňatku s křesťanem odsouzena ve své zemi k smrti a nakonec díky mezinárodnímu tlaku osvobozena. Na téma židovské perzekuce zase promluvil Zbyněk Tarant ze ZČU v Plzni, který se zabývá sledováním antisemitských útoků na českém internetu.

Jako předchozí roky se konference v Praze zúčastnila Marcela Szymanski z organizace Církev v nouzi, která se přímo podílí na monitorující zprávě Náboženská svoboda ve světě, kterou ACN vydává každé dva roky. Upozornila zejména na aktuální rapidní zhoršení situace křesťanů v Nigérii, kteří jsou fyzicky a ekonomicky cíleně likvidovaní islamistickými skupinami. Závěrečné slovo pronesl bývalý europoslanec Pavel Svoboda z Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku, který pořádání Červené středy v České republice zinicioval.

Na konferenci navázala Židovsko-křesťanská modlitba za všechny pronásledované pro víru, kterou ve velké síni Karolina společně vedli pražský arcibiskup Jan Graubner, superintendentka Evangelické církve metodistické Ivana Procházková a rabín David Maxa za Federaci židovských obcí. Z Karolina poté lidé vyšli se zažehnutými svíčkami průvodem centrem Prahy. Symbolicky se zastavili a krátce pomodlili u Staronové synagogy, římskokatolického kostela sv. Jiljí a Betlémské kaple spojené s působením M. Jana Husa. Zde se také konal závěrečný benefiční koncert varhanní hudby J. S. Bacha prokládaný myšlenkami Alberta Schweitezera v podání Jaroslava Tůmy a Rudolfa Kvíze. Živě ho přenášela TV Noe, přičemž výtěžek benefice putuje na osvobozování křesťanských otroků v Súdánu.


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou