Lupa
Obsah Obsah
Portál

Kardinál Kurt Koch obdrží čestný doktorát Univerzity Karlovy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace11. 12. 2024, 12.20
TiskTisk

Ve Velké aule pražského Karolina obdrží 8. ledna 2025 čestný doktorát kardinál Kurt Koch, prefekt vatikánského Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů. U této příležitosti se uskuteční 8. ledna od 17.30 hodin v kostele sv. Voršily v Praze Ekumenická bohoslužba, při které bude kardinál Kurt Koch kázat. Věřící všech křesťanských denominací jsou srdečně zváni.

image:Image

Čestný doktorát pro kardinála Kurta Kocha, prefekta Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů, je společnou iniciativou tří teologických fakult Univerzity Karlovy: Katolické teologické fakulty, Evangelické teologické fakulty a Husitské teologické fakulty. Čestný doktorát mu ve Velké aule pražského Karolina předá 8. ledna 2025 ve 14 hodin rektorka Univerzity Karlovy prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D.

„Jsem za tuto iniciativu tří teologických fakult velmi vděčný a moc mě těší, že akademická obec v České republice oceňuje celoživotní snahu kardinála Kocha o ekumenismus a posílení jednoty křesťanů,“ uvádí Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský, který je předsedou Rady pro ekumenismus a mezináboženský dialog České biskupské konference.  

„Chtěl bych také pozvat všechny zájemce na setkání s kardinálem Kochem při společné ekumenické bohoslužbě pořádané Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví, která se bude konat 8. ledna od 17.30 hodin v kostele sv. Voršily v Praze,“ dodává. Této bohoslužbě bude předsedat arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK a biskup Tomáš Tyrlík předseda ERC, kazatelem bude kardinál Kurt Koch, prefekt Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů. 

Kardinál Kurt Koch (nar. 1950) je švýcarský římskokatolický kněz, prefekt Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů a bývalý biskup bazilejský. Vystudoval teologii na Ludwig-Maxmiliánově univerzitě v Mnichově a na univerzitě v Lucernu. V roce 1982 obdržel kněžské svěcení a začal působit ve farnosti v Bernu. V roce 1986 se stal docentem dogmatiky a morální teologie na katechetickém institutu v Lucernu. Od roku 1989 působil jako profesor na ekumenickém institutu Lucernské univerzity. V roce 1995 byl zvolen basilejskou dómskou kapitulou za basilejského biskupa a 6. ledna 1996 přijal biskupské svěcení z rukou papeže Jana Pavla II. V letech 2007 až 2009 byl předsedou Švýcarské biskupské konference. 

S platností od 1. července 2010 jej papež Benedikt XVI. jmenoval prezidentem Papežské rady pro jednotu křesťanů (dnešní Dikasterium pro podporu jednoty křesťanů) a udělil mu hodnost titulárního arcibiskupa. Kardinálem byl ustanoven na konzistoři 20. listopadu 2010, od roku 2010 je kardinál Koch také členem Dikasteria pro nauku víry, od roku 2011 je členem Dikasteria pro blahořečení a svatořečení.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou