Lupa
Obsah Obsah
Portál

Komunitní energetika v církvi

Autor: Mgr. Aneta Siváková Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Datum publikace16. 10. 2024, 12.00
TiskTisk

V pondělí 14. 10. 2024 proběhl webinář s názvem Komunitní energetika v církvi. Odbornou stránku webináře zajistila právnička a členka Unie komunitní energetiky, Eliška Beranová. Zkušenosti s přípravou vzniku energetického společenství s námi sdílel p. Jiří Filip z MAS Krajina srdce z jižních Čech. Mezi účastníky byli zástupci z farností, řádů, biskupství i charit napříč celým územím ČR. Účastníci měli prostor vznášet dotazy a konzultovat projekty s využitím sdílené elektřiny. To nejdůležitější, co na webináři zaznělo, Vám přinášíme v tomto článku.

image:Image

Sdílení elektřiny umožňuje aktuálně platná legislativa Lex OZE II od 1.9.2024.

Základní smysl a účel sdílení je umožnit snížení účtů za elektřinu i osobám, které by jinak přínosy obnovitelných zdrojů energie (OZE) nemohly využívat (např. nemají dostatek finančních prostředků k pořízení vlastního zdroje, nemají vhodnou střechu k umístění výrobny apod.), dále pak zvýšení energetické soběstačnosti v místní komunitě a přispění k ochraně životního prostředí. 

Sdílení probíhá téměř v reálném čase (15-min. intervaly), účastník sdílení tedy sdílenou elektřinu spotřebovává, když zdroj vyrábí. Technicky sdílení zajišťuje tzv.  Elektroenergetické datové centrum (EDC). Zájemci o sdílení mají právo na bezplatnou instalaci průběhového měření (technický předpoklad pro sdílení). Za sdílenou elektřinu se hradí distribuční poplatek (výjimka u bytových domů v rámci jednoho vchodu).

Modely sdílení elektřiny:

  1. Sdílení v jedné budově (v rámci 1 vchodu): funguje již od 1. 1. 2023 díky novele vyhlášky o PTE. Pro tento typ není potřeba zakládat novou právnickou osobu, stačí registrace u Elektroenergetického datového centra (EDC).
  2. Sdílení v užší komunitě (tzv. aktivní zákazník): sdílet lze pouze elektřinu, kterou si zákazník sám vyrobil (tj. z jím provozované výrobny). Může být i více než 1 výrobna, ale dohromady může skupinu tvořit max. 11 výroben a odběratelů. Sdílení je možné napříč celou ČR, nezbytná je registrace u EDC.
  3. Sdílení v širší komunitě (tzv. sdílení v energetickém společenství): sdílet lze pouze elektřinu, kterou vyrobilo energetické společenství nebo jeho člen. Sdílet je možné mezi více předávacími místy různých subjektů (minimálně 3), nezbytné je založit společenství (spolek nebo družstvo) a registrovat ho na ERÚ a u EDC. Členem zpravidla nesmí být velký podnik (od příštího roku však výjimka pro církevní právnické osoby). Do 1. 7. 2026 je sdílení v rámci energetického společenství omezeno na území 3 ORP a maximálně 1 000 registračních čísel předávacích míst (EAN), následně bude rozšířeno.

Proces registrace je přehledně popsán na webu EDC (www.edc-cr.cz). Je možnost využít jejich bezplatnou infolinku. Před registrací odběratelů ke sdílení je vhodné pozvat revizního technika a zjistit, zda odběrné místo splňuje aktuální podmínky pro instalaci průběhového měření.  Pokud nesplňuje, je třeba provést potřebné technické úpravy. Celý proces registrace u EDC (jehož součástí je i výměna průběhového měření) lze stihnout v řádu několika dnů až týdnů.

Při sdílení elektřiny vzniká úspora pouze na neregulované složce, tj. na silové elektřině, která tvoří zhruba 50 % ceny za elektřinu. Důležité je vhodně vybrat členskou základnu tak, aby byla zajištěna soudobost výroby a spotřeby, tj. mít členy, kteří spotřebovávají elektřinu ve chvíli, kdy se vyrábí (v případě FVE: mít členy, kteří spotřebovávají přes den). Výhodnější je model sdílení ve skupině max. do 50 výrobců a spotřebitelů. 

Od příštího roku bude účinná novela energetického zákona, Lex OZE III, která umožní sdílet energii i z baterií (tzv. stand-alone baterií), tj. sdílet energii v jiném čase, než je vyrobená. Nyní je možné energii ukládat do baterií, ale při sdílení je v tuto chvíli třeba energii spotřebovávat, když ji vyrobíte. 

Alokační klíč určuje způsob, jakým se při sdílení elektřina rozděluje. Definuje se při registraci v EDC, tj. musíte určit, kolik % sdílené elektřiny dostanou odběrová místa v každý 15 minutový interval. Ve skupinách sdílení do 50 zapojených objektů je možné, pokud jedno místo nespotřebuje celý přidělený objem kWh, přidělit dalšímu místu zbylé kWh. Ve skupině nad 50 členů propadne nevyužitá elektřina jako přetok a prodá se obchodníkovi.

Při nastavování alokačního klíče se může využít software pro energetický management, který po zadání informací o výrobě a spotřebě jednotlivých míst, pomůže alokační klíč nastavit.

Alokační klíč jde měnit, např. jinak přes léto a zimu. V tuto chvíli není možní nastavit ho jinak např. na pracovní dny a víkendy. Od poloviny r. 2026 začne EDC umožňovat využití dynamického alokačního klíče (doposud se uplatňuje statický alokační klíč). Tzn., že datové centrum spočítá samo alokační klíč podle reálné spotřeby (elektřina se spotřebuje účelněji). Nastane ovšem situace, kdy ten, kdo spotřebovává nejvíc, dostane nejvíc sdílené elektřiny (ten, kdo šetří, dostane sdílené elektřiny méně). Proto vznikl ještě hybridní klíč, který v prvním kroku elektřinu rozdělí staticky, v druhému podle spotřeby.

Jaké můžeme očekávat náklady? Mohou vzniknout náklady za úpravu odběrného místa. Z regulované složky ceny tvoří největší část distribuční poplatek, dále drobné poplatky: na provoz EDC, na odběrové místo, na operátora trhu, na fungování ERU. Záleží, zda jste plátcem DPH (pokud ano, sdílena elektřina je také zatížená DPH). Daň z elektřiny se odlišuje podle velikosti daného zdroje: pokud sdílíte z výrobny do 50kw instalovaného výkonu, daň se neplatí. Jde-li o větší zdroj, tak daň platíte. Daň z příjmu závisí na konkrétním příjemci: když máte jako fyzická osoba menší příjem, tak daň z příjmu neplatíte.

V čem je sdílení energie výhodné pro majitele zdroje? Pokud část elektřiny prodáváte jako přetok obchodníkovi, můžete mít ke sdílení ekonomickou motivaci. Výkupní ceny jsou čím dál tím vyšší. Stává se, že ceny jsou i záporné, tzn. že vy platíte obchodníkovi za to, že máte přetok do distribuční soustavy. Např. soused si od vás může elektřinu koupit za vyšší cenu, než za kterou ji prodáte. Pro souseda je to cena nižší, než jakou by obchodníkovi platil on. 

Jak je to s distribučními poplatky, když chceme sdílet z fotovoltaiky, která je na faře, s budovou kostela (který se nachází v bezprostřední blízkosti)? Jsou distribuční poplatky zatížené i dalšími drobnými poplatky? Ano, platí se veškerá regulované složka. V tomto případě se nabízí možnost sloučit odběrová místa a tím ušetřit na distribučních poplatcích. Tzn. pokud jsou objekty blízko sebe, je možné natáhnout přímé vedení a nedělat sdílení jako takové. Záleží ovšem na tom, v jakém stavu jsou objekty, jejich rozvody elektřiny a jak jsou budovy daleko od sebe. 

V rámci České republiky funguje již několik desítek energetických společenství, např. ve spolupráci s Místními akčními skupinami. V jižních Čechách jsou tyto Místní akční skupiny tři. Jednou z nich je MAS Krajina srdce, která se před založením energetického společenství vydala cestou přípravného projektu, jehož součástí je mapování území a analýzy. Modely studií ukáží, jak by mohlo energetické společenství fungovat, jak se budou nastavovat alokační klíče a cena, za kterou se energie bude prodávat. Cena může být stanovena různě např. pro FVE a pro bioplynové stanice (které mohou vyrábět i v noci). Do tohoto energetického společenství jsou zapojeny na straně spotřebitele i místní farnosti (Borotín, Opařany). V plánu je rozšiřování společenství.

                                                                                                                                                                                                        

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou