Lupa
Obsah Obsah
Portál

Možnosti financování fotovoltaických elektráren

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Datum publikace15. 3. 2024, 12.00
TiskTisk

Dne 13. února 2024 pod záštitou Odboru evropských fondů ČBK proběhl online seminář připravený na míru církevním subjektům zaměřený na dotace k instalacím fotovoltaických elektráren.

image:Image

V úvodu velmi krátce pohovořil ing. Bohdan Polak ze Státního fondu životního prostředí ČR o všech třech výzvách z programu RES+ v rámci Modernizačního fondu. Výzva č. 1/2024 je zaměřena na výstavbu nových fotovoltaických elektráren (FVE) s instalovaným výkonem nad 50 kW (na katastrálním území Prahy a nově mimo Prahu pro nepodnikající subjekty nad 10 kW) a do 5 MWp (včetně) s vlastní spotřebou vyrobené elektřiny, výzva č. 2 řeší instalace nových fotovoltaických elektráren s výkonem nad 1 MWp. Poslední výzva č. 4/2024 má za cíl nastartovat komunitní energetiku, kdy součástí projektového záměru je několik dílčích projektů s více než jedním předávacím místem do distribuční nebo přenosové soustavy umístěných na území obce žadatele nebo na území maximálně tří vzájemně sousedících obcí anebo na objektech či pozemcích vlastněných organizacemi zřízenými či vlastněnými žadatelem.

Po krátkém vhledu do problematiky vypsaných výzev na FVE se otevřela diskuse a postupně se zodpovídaly dotazy. Účastníci se např. ptali, zda je možné sdílet na větší vzdálenosti, kdy se nejedná o sousední obce? Bohužel výzva RES č. 4 umožňuje sdílení na úrovni pouze tří obcí. Sdílení na větší vzdálenosti je vize budoucnosti, až budou stanoveny prováděcí vyhlášky. Předpokládá se, že tato potřeba bude akcentována ve výzvách až v roce 2025.

V rámci semináře bylo také vysvětleno, proč jsou podporovány instalace mimo Prahu jen nad 50 kWp. SFŽP podporuje FVE s výkonem nad 50 kWp mimo Prahu a Ministerstvo průmyslu a obchodu do 50 kWp (ale pouze pro podnikatelskou sféru), tím vypadl segment do 50 kWp mimo Prahu. Po webináři ale došlo k revizi výzvy a žadatelé (nepodnikající) mimo Prahu, kteří nemůžou žádat u MPO, si tak nově mohou zažádat o dotaci na FVE s výkonem menším než 50 kWp.

Dále se např. řešilo, kde je možné vybudovat FVE, zda lze podporu získat pro FVE na pozemku - browfieldu po těžbě nerostu. V tomto případě je to možné, nicméně FVE nesmí být vystavěny na plochách zemědělského půdního fondu (omezení se netýká projektů plovoucích FVE) anebo pozemcích určených k plnění funkce lesa.  Instalace FVE na pozemcích zemědělského půdního fondu je možná pouze v případě tříd ochrany dle bonitované půdní ekologické jednotky (BPEJ) III. až V., a to pouze za předpokladu povolení využívání dotčeného pozemku pro výstavbu FVE příslušnými orgány státní správy.

Všechny výzvy na FVE v RES+ jsou již vyhlášené, příjem žádostí u č. 1 a č. 4 byl otevřen již 1. března 2024, č. 2/2024 bude až 15. května 2024. Na webináři bylo zmiňováno, že texty výzev budou ještě revidovány, což se tak skutečně stalo, a od 28. února vešly v platnost nové verze.

Online seminář se opět těšil velkému zájmu, zúčastnilo se celkem 44 zástupců církevních subjektů. Odbor evropských fondů děkuje všem za proaktivitu, a těšíme se opět na slyšenou či viděnou na dalším webináři.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou