Program Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR je nejdéle trvající dotačním programem. Od roku 2014 je jeho cílem snižování energetické náročnosti obytných domů, tedy renovace a výstavba nízkoenergetických rodinných a bytových domů. Velký důraz je ale kladen na využívání obnovitelných zdrojů energie.
Církevní právnické osoby, tj. zejména farnosti, řády a arci/biskupství doposud využily dotace z programu v hodnotě 8 600 000 Kč (celkem se jednalo o 26 žádostí). Údaje jsou platné k lednu 2025. Nejčastěji se žádalo o dotace na pořízení fotovoltaiky (FVE) a výměnu zdroje tepla, nechyběly ale i komplexnější projekty ke snížení energetické náročnosti budov, zejména far. Mezi žadateli ve výzvě pro rodinné domy jsou zejména farnosti a řády. Ve výzvě pro bytové domy žádala arci/biskupství, která mají ve vlastnictví bytovém domy. Směrodatné pro možnost čerpat z programu NZÚ je, zda je objekt veden v katastru nemovitostí jako bytový či rodinný dům. Jako rodinné domy jsou v katastru nemovitostí vedené některé fary, hájovny a další objekty určené k bydlení, které jsou ve vlastnictví církve.
Jak je proces administrativně náročný? To záleží zejména na velikosti projektu a na stavu jeho připravenosti. Jaké jsou tedy zkušenosti úspěšných žadatelů o dotaci z programu Nová zelená úsporám Standart?
Římskokatolická farnost Bystré u Poličky získala dotaci na výměnu kotle v budově fary.
Josef Matras, duchovní správce farnosti: „při vyřizování žádosti do Nové zelené úsporám jsem ocenil podporu farníků. Náročná byla komunikace se Státním fondem životního prostředí. Fara musela být z více jak 50 % určena na bydlení. V naší faře je v horním poschodí můj byt a dole jsou prostory pro farnost. Do obytné části bylo možné započítat i schodiště, díky čemuž byla žádost přijata. Dalším problémem byla skutečnost, že budova nesmí být využívána komerčně. Komerční činnost u nás představoval pronájem prostor pro faráře, vyžadovalo to vysvětlování, že fara se nepronajímá komukoliv, že nejde o podnikání. Vše se podařilo vysvětlit a ve výsledku jsem spokojen. Pořídili jsem ekologický kotel na dřevo, který vyhřívá faru s daleko větším tepelným komfortem a mnohem menší náročností na obsluhu, než tomu bylo u předchozího klasického kotle na tuhá paliva.“
Římskokatolická farnost Jalubí získala dotaci na snížení energetické náročnosti fary Jalubí.
Pawel Bilinski, farář z farnosti Jalubí: „celý proces od plánu na projekt až po rekonstrukci fary nám zabral dva roky. Nejnáročnější byla fáze příprav projektu. Využil jsem pomoc farníků z ekonomické rady farnosti, bez nich by to nešlo. Několikrát jsme se scházeli, dávali dohromady materiály, vše se fotilo. Po doložení všech příloh, nám peníze přišly rychle, zhruba do měsíce. Jednalo se o milionový projekt na rekonstrukci fary, dotace činila více jak polovinu. Fara byla mokrá, bylo třeba ji podkopat, kompletně zateplit, půda byla vystříkána proti červům, pořídili jsme nová okna, několik dveří, fasádu na faru, vybudovali jsme nové chodníčky. Faru máme vedenou v katastru nemovitostí jako rodinný dům, to bylo podmínkou žádosti o dotaci“.
Římskokatolická farnost Březnice u Příbrami získala dotaci na využití dešťových vod na faře.
Jozef Gumenický, administrátor této farnosti: „v rámci rekonstrukce fary jsem měl od externí firmy připravený projekt na využití dešťové vody. Jednalo se o menší projekt, vše jsem tak v rámci žádosti o dotaci z Nové zelené úsporám zvládl doložit a zařídit sám. Z dotace jsme vybudovali 10kubíkovou jímku na využití vody k zavlažování zahrady.“
Kongregace Sester Učednic Božského Mistra získala dotaci na pořízení fotovoltaiky.
Sestra Michaela: „my jsme využili firmu, která nám zpracovala celou žádost a všechny podklady. Byla to velmi solidní spolupráce, vše vyřídili za nás. Mě to stálo pouze půl hodiny času. Nejsem Češka, tak jsem měla obavu, abych všem termínům porozuměla. Pořídili jsem fotovoltaiku na střechu obytného domu, který je vedený jako rodinný dům. Nejedná se o památkově chráněnou budovu, takže s umístěním panelů nebyl žádný problém. Využívání fotovoltaiky nám přineslo velkou finanční úsporu za platby energií. Dříve jsme platili 35 tisíc Kč za rok při užívání budovy třemi osobami, nyní nás v domě bydlí celkem sedm a za rok nás zálohy na elektřinu vyšly na 9 500 Kč. V letních měsících neplatíme nic, a naopak přebytky prodáváme zpět do sítě. Samozřejmě hodně zaleží na počasí. V roce 2024 od května až do září, což je celých 5 měsíců, jsme neplatili nic. Přesněji jsme platili kolem 500 Kč za měsíc, protože někdy byly dešťové dny, ale pak se v ty další sluneční dny během měsíce hodně energie vyrábělo a my jsme prodáváním přebytku vydělali kolem 1000 Kč. Vychází nám to tak, že náklady použité na fotovoltaiku by se měly vrátit za 6-7 let.“
Program NZU Standart je nyní pozastaven, od února 2025 platí nové podmínky programu NZÚ, dle kterých se dotace se čerpají z programu Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V prvním zmíněném programu se žádá o dotace na dílčí renovace budov, na komplexní renovace budov slouží program Oprav dům po babičce.
V tuto chvíli (březen 2025) tyto dva programy neumožňují čerpat dotace právnickým osobám vlastnícím rodinné domy, tj. situace církevních žadatelů. Výsledkem našeho jednání má být tato možnost opět otevřena během dubna či května 2025. Tento článek Vám může být inspirací pro plánování projektu pro Vaši farnost. Podrobnější praktické informace od nás očekávejte brzy po zveřejnění zmiňovaných podmínek pro právnické osoby v dalším článku.
Foto: Římskokatolická farnost Jalubí, zdroj: https://farnost-jalubi.info/