Lupa
Obsah Obsah
Portál

Setkání ředitelů církevních škol poprvé na půdě Evangelické akademie

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Datum publikace5. 12. 2024, 12.00
TiskTisk

Od středy 20. do pátku 22. listopadu probíhala v Náchodě další z pravidelných Konferencí církevních škol a školských zařízení. Cílem každoročního fóra ředitelů a ředitelek je vyměnit si zkušenosti, sdílet dobrou praxi, hovořit o současných výzvách a načerpat inspiraci z jiných pracovišť.

image:Image

Na konferenci má svého zástupce také ministerstvo školství, který informuje o chystaných krocích resortu, zejména v otázce financování. Každá z konferencí mívá své zastřešující téma, které je ve školském prostředí aktuální. Tentokrát se delegáti zabývali etickými otázkami spojenými s používáním AI.

Konferenci pořádá sekce církevního školství při České biskupské konferenci, se kterou jsou ve smluvních vztazích propojené všechny církevní školy, bez ohledu na zřizovatele (církev) a také jednotliví zřizovatelé škol. Pod hlavičkou ČBK je sdruženo na 140 církevních škol a školských zařízení napříč denominacemi. Největším nekatolickým zřizovatelem církevních škol je Českobratrská církev evangelická.

Pravidelnou součástí 3denního programu je i konkrétní výměna zkušeností v jednotlivých sekcích podle vzdělávacího stupně škol (MŠ, ZŠ, SOŠ, VOŠ, gymnázia a další školská zařízení). Své zastoupení zde měly školy Evangelické akademie, které zřizuje Českobratrská církev evangelická. Konference se zúčastnili zástupci všech 8 škol, které Evangelická církev v současnosti provozuje. Vůbec poprvé byla Evangelická akademie zastoupena i v sekci pro gymnázia, kde ji reprezentovala ředitelka nově otevřeného Evangelického gymnázia (Egy) Ruth Konvalinková.

Zástupce církevních škol napříč republikou hostila náchodská „zdravka“

Ve vztahu k Evangelické akademii je letošní konference spojena ještě s jedním prvenstvím. Vůbec poprvé v historii se totiž setkání ředitelů církevních škol uskutečnilo na půdě Evangelické akademie. Hostitelskou školou se stala Střední zdravotnická škola – EA Náchod, kterou řídí David Hanuš. V posledních letech se konference konaly např. v Plzni, v Hradci Králové, v Třebíči, Žďáru n. Sázavou, v Českých Budějovicích a v minulém roce také v Kroměříži.

„Snažíme se střídat místa, abychom nediskriminovali účastníky z nejvzdálenějších koutů naší republiky. Jsme rádi, když v místě sídlí církevní škola, která je ochotná se s námi spolupodílet na přípravě a organizaci konference. Tentokrát to tedy byla EA Náchod, která ochotná byla,“ objasňuje výběr místa konání letošní konference Marta Šesták ze sekce církevního školství České biskupské konference.

Jak popisuje ředitel náchodské zdravky David Hanuš, pro školu to znamenalo vzácnou příležitost, ale také řadu organizačních výzev. „Velkou výzvou byla samotná příležitost ukázat, že naše škola umí slušně reprezentovat sama sebe a samozřejmě i svého zřizovatele. Jak už to tak bývá, přece jen se v zákulisí nádherné konference odehrály nečekané situace, které vyžadovaly urgentní řešení. Hned první den se ve škole ucpala kanalizace. Školu bylo zapotřebí vyklidit. Díky obětavým zaměstnancům školy a šikovným řemeslníkům se tuto havárii podařilo téměř okamžitě vyřešit. A na samý závěr při odjezdu z akce zavolal pan ředitel z jedné školy, že má zaparkovaný automobil v garáži nemocnice a zabouchl si uvnitř klíčky. Také se během několika minut podařilo nepříjemnou situaci vyřešit,“ uvedl.

Klíčová je přitom jak spolupráce se zástupci ČBK, s místní samosprávou, ale i se zřizovatelem školy, tedy církví. „Jsem velmi vděčný koordinátorce škol Evangelické akademie Heleně Wernischové, že se ujala vedení jednání sekce pro střední školy, které se uskutečnilo v budově náchodské zdravotnické školy. Také děkuji zřizovateli za finanční podporu určenou na částečnou úhradu nákladů spojených s konferencí,“ doplnil Hanuš.

Do nabitého programu se podařilo vtěsnat prezentaci architektky Hany Seho, která přítomným ukázala a okomentovala projekt nové školní budovy Evangelické akademie, která by měla nabídnout nové prostory dvěma pražským školám – Bratrské škole a Evangelické akademii – pedagogickému lyceu a SOŠ. Rozsáhlý projekt se připravuje již několik let. Další kroky bude projednávat také mimořádný synod, který zasedne v lednu 2025. Nová budova by měla stát v Holešovicích. Projekt je navržen s ohledem na ekologickou udržitelnost, počítá se např. standardy tzv. pasivní stavby.

Nedílnou součástí programu konference jsou společné bohoslužby. Ekumenickou bohoslužbu, která proběhla ve čtvrtek v poledne v římskokatolickém kostele sv. Vavřince, připravil školní kaplan náchodské „zdravky“ Radim Žárský společně s římskokatolickým školním kaplanem Prokopem Brožem, který byl nedávno zvolen novým pomocným biskupem královéhradecké diecéze. V pátek odpoledne pak konferenci uzavřela mše, které předsedal biskup Tomáš Holub.

Konzervatoristé sklidili mimořádný ohlas

Výraznou stopu zanechal čtvrteční večerní koncert, který připravili studenti, pedagogové a absolventi Konzervatoře Evangelické akademie. Vystoupení zaujalo nejen precizním provedením, ale i svou monumentalitou. Do Náchoda přijelo přes 100 konzervatoristů, tedy téměř celé osazenstvo školy. Publiku uvedli interpretačně i provozně náročný repertoár. V úvodu zaznělo několik kratších skladeb (Franz Biebl, Felix Mendelssohn Bartholdy), vrcholem večera však byla bezpochyby Mozartova Korunovační mše pro orchestr a pěvecký sbor.

Ředitel olomoucké konzervatoře Pavel Zatloukal potvrdil, že na náchodské vystoupení se konzervatoristé dlouho a pečlivě připravovali. Skladby pedagogové se studenty nacvičovali několik týdnů. Důležitou roli hrála také dramaturgie koncertu. „Chtěli jsme pokrýt několik rovin. Zvažovali jsme kusy, které by svou podstatou vystihovaly důležitost dané akce. Svou část dramaturgie hrál i nadhled a hudební vtip. Například Mozartův Divadelní ředitel byl zvolen právě pro ředitelky a ředitele církevních škol. Zvukový efekt andělského pozdravení Franze Biebla, částečně zpívaného z balkónu, měl být silným prožitkem pro všechny posluchače. Mendelssohnovým klavírním koncertem jsme chtěli ukázat, že máme i skvělé sólisty a Mozartova Korunovační mše pak podtrhovala sílu okamžiku,“ prozradil.

Hudebníci sklidili v zaplněném sále secesního hotelu U Beránka zasloužené několikaminutové ovace. Uznání za perfektně provedený koncert konzervatoristé získali i od přítomného plzeňského biskupa a předsedy komise pro katolickou výchovu ČBK Tomáše Holuba, který prohlásil, že „pro každého dalšího hostitele konference bude těžké takový program překonat“. Pozitivně vystoupení hodnotí i Pavel Zatloukal: „Věřím, že studenti odjížděli spokojeni, protože podali výborný výkon. Závěrečný potlesk, i ten po produkci při odchodu na chodbách, byl velkou odměnou za tvrdou práci a motivací do budoucna.“

Synodní kurátor Jiří Schneider a biskup Tomáš Holub vyzdvihli ekumenickou spolupráci církví

V pátek dopoledne měli delegáti možnost vyslechnout společný příspěvek zástupců dvou největších zřizovatelů církevních škol v ČR – římskokatolické církve a Českobratrské církve evangelické. Za katolickou stranu promluvil biskup Tomáš Holub, Evangelickou církev reprezentoval synodní kurátor Jiří Schneider. Společně se zamýšleli nad posláním církevních škol i nad důležitostí ekumenické spolupráce. „Myslím, že je potřeba usilovat o to, aby byl v náboženském rozměru, který je v církevních školách přítomen, vědomě podporován jeho ekumenický charakter,“ uvedl Holub. „Konfesních rozdílů v dnešní době již moc není, žijeme ekumenicky,“ navázal Schneider.

Oba církevní představitelé se shodli, že ekumena se tvoří především zdola, tedy z běžné náboženské praxe. „V našich školách učí příslušníci různých denominací a není to žádný problém, ti lidé vytvářejí v pedagogickém týmu ekumenické prostředí. Mezi žáky a rodiči je to obdobné,“ nastínil dále Schneider. Poctivý ekumenismus s sebou podle jejich slov nese i překonávání různých nepříjemných momentů. „Teprve v té chvíli vzniká něco živého a vyjevuje se to opravdu podstatné,“ doplnil Holub.

Jako největší nebezpečí pro ekumenismus v současnosti vidí Tomáš Holub i Jiří Schneider riziko, že dnes již prakticky překonané konfesní rozdíly zastoupí tzv. kulturní války. „Nebezpečí, že přeneseme riziko kulturních válek do našich škol, existuje. Pak tu budou anti-ekumenické party, které nebudou rozděleny podle církví, ale kulturního pojetí, např. genderu, sexuality apod.,“ uvedl Holub.

V závěru společného programu měli účastníci možnost navštívit buď náchodský zámek, anebo si prohlédnout prostory Oblastní nemocnice Náchod. S ředitelem Janem Machem měli ředitelé a ředitelky možnost prohlédnout si i místa, která jsou obvykle přístupná pouze personálu, případně akutním pacientům, jako například porodní sál, velín či heliport na střeše budovy. Právě s náchodskou nemocnicí, která je mezi zdravotnickými zařízeními v regionu špičkou, dlouhodobě a velmi úzce spolupracuje také Střední zdravotnická škola – EA Náchod. 

Zdroj textu: http://e-cirkev.cz

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou