Seminář o tom, jak přistupovat pozitivně ke svému stáří i ke starším lidem ve svém okolí (farnosti, společenství, rodině), a to i v dnešní době, kdy je věk často důvodem pro stigma byť dobře míněné. Netradiční pohled na možnosti komunikace a práce s lidmi v okolí i se sebou samými. Lektor představí Koncept úspěšného stárnutí a upozorní, jak se vyvarovat ageismu vůči lidem v našem okolí.
Seminář je určený pro kněze, jáhny, řeholníky, řeholnice a odborníky z řad zaměstnanců biskupství a dalších církevních institucí.
Můžete se předběžně přihlásit na vzdelavani@cirkev.cz.
Účastnický poplatek je 600,- Kč.
Co se na semináři dozvíte?:
Demografická změna - úspěch, katastrofa, nebo výzva?
V čem spočívá koncept úspěšného stárnutí
Jak na společenskou participaci starších lidí, co znamená bezvěká společnost participativní dospělosti
Proč je důležité znát multikriteriální pohled na zdraví podle Aarona Antonovského - aplikace na starší fáze života, podpora smysluplnosti, autonomie a neosamělosti
Jaká jsou etická témata přístupu ke stáří, agismus, nevhodné zacházení (elder abuse and neglect), despekt k "životu za zenitem"
Lektor MUDr. Zdeněk Kalvach CSc. je internista, geriatr, publicista a předseda správní rady sdružení Cesta domů, jež provází od jejího založení. Je spoluautorem několika publikací, několik let pravidelně glosoval dění na zdravotně-sociálním poli na webu Umírání.cz. Pracuje také jako pohotovostní lékař Cesty domů, dříve i jako lékař v týmu domácího hospice.Přednáší na odborných fórech, na Filosofické fakultě a Evangelické teologické fakultě UK. Je členem Etické komise ČLK, spolupracuje s úřadem Veřejného ochránce práv, byl členem Rady vlády pro seniory a stárnutí populace a náměstkem ministra pro lidská práva.S manželkou Alenou má tři dospělé děti, společně provozují ordinaci praktického lékaře.
K nejzávažnějším dějům současnosti patří demografická změna s překlápěním dosavadní společnosti krátkověké do společnosti dlouhověké s přibýváním podílu starších lidí.
Zvyšuje se šance na naplnění přirozené délky života a osobnostního ontogenetického vývoje. Současně se setrvale zlepšuje zdravotní a funkční stav nově stárnoucích generací, což zvyšuje i jejich ambice a očekávání.
To ale naráží na stereotypy a mýty (vesměs negativní) o stárnutí a stáří a také na překonané pojetí penzionování, životního způsobu ve vyšším věku, podpory starších lidí s neúspěšným stárnutím a s chorobami vyššího věku vedoucími ke zhoršení funkčního stavu s omezováním soběstačnosti, s vypadáváním ze společenského života, s osamělostí. Jde také o změny v mezigeneračních vztazích a o věkově diskriminační (ageistické) tendence ve společnosti.
Jak lze čelit a předcházet těmto negativním aspektům stárnutí, jak se s tím vyrovnávat a jak pomáhat ostatním? Co zahrnuje celoživotní koncept úspěšného stárnutí a zdravého aktivního stáří a jak je reálný?
Představy o přelidnění planety i krize COVID-19 vyostřily nebezpečí diskriminačního a segregačního přístupu ke starším lidem. Objevily se dokonce nepřijatelné podoby tzv. triážování nemocných či úvahy o pouhým stářím podmíněné euthanasii pro domněle "završený život" (completed life).
Jak těmto názorům rozumět, čeho se obávat a jak tomu čelit? A jak to vše souvisí se spirituálními a filosoficko existenciálními koncepty? To jsou témata, která bychom chtěli v našem semináři diskutovat, otázky, na které bychom chtěli hledat odpovědi, časové možnosti, v nichž bychom si chtěli vyměňovat vlastní zkušenosti a pohledy na věc.
Pokud máte jakékoliv dotazy k obsahu, obraťte se na pulkrabkova@cirkev.cz.
23. 11. 2021, 10:00 - 16:00, Velehrad