Lupa
Obsah Obsah
Portál

Církev pomáhá Ukrajině

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Datum publikace1. 3. 2022, 14.06
TiskTisk

Válečná situace na Ukrajině vyvolala obrovskou vlnu solidarity s ukrajinskými občany rovněž v rámci katolické církve v České republice. Diecéze, řády, farnosti ale i jednotlivá společenství věřících se ihned zapojily do pomoci této zemi a jejím uprchlíkům.

image:Image
Lucie Horníková, ČaV

Charita ČR, která byla zřízená Českou biskupskou konferencí právě proto, aby pro katolickou církev poskytovala charitativní činnost, což je její podstatnou součástí od samého počátku, okamžitě vyhlásila sbírku na pomoc na Ukrajině i ukrajinským uprchlíkům, kteří jsou již na území naší země. 

Diecéze, farnosti a různá společenství v rámci církve reagovaly také ihned na výzvu olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, který požádal věřící, aby se zapojili do konkrétní pomoci. „Solidarita je opravdu veliká, diecéze daly k dispozici prchajícím z Ukrajiny některé své ubytovací kapacity a to samé se děje i v mnoha farnostech," říká P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK. 

Královéhradecká diecéze od počátku války na Ukrajině okamžitě pomohla především matkám s dětmi a seniorům. „Biskupství královéhradecké tak dává k dispozici ubytování v hotelu Nové Adalbertinum, v Marianu v Janských Lázních, v Poutním domě na Hoře Matky Boží u Králík či na vybraných farách. V součinnosti s potravinovou bankou se díky diecézní charitě dostane komplexní pomoci válkou postiženým obyvatelům Ukrajiny, kteří se vydali hledat útočiště do královéhradecké diecéze,“ řekl k humanitární pomoci v této diecézi její generální vikář Mons. Jan Paseka. Podobně se zapojí třeba ČM Fatima v Koclířově, kde rovněž poskytnou azyl.

Litoměřické biskupství poskytlo uprchlíkům okamžitě své ubytovací kapacity kláštera v Hejnicích či Diecézního domu kardinála Trochty v Litoměřicích.

A také v Arcidiecézi olomoucké pomáhají. Od soboty je například na faře v Dřevohosticích ubytovaných 12 ukrajinských občanů. Farnost Otrokovice připravila kapacity na první několikadenní záchyt cca 70 lidí a mnoho dalších farností je v kontaktu s organizacemi, které ubytování shánějí, a buď ho pro uprchlíky chystají přímo na faře nebo koordinují nabídky ubytování od farníků. Na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži zase vyhlásili sbírku peněz a hmotné pomoci (mobily, power banky, SIM karty, deky, spacáky, prádlo, hygienické potřeby), ke které se přidala se i sousední církevní základní škola. Takové podobné sbírky mají další církevní školy - třeba ve Zlíně.

Pomoc je dobré koordinovat s místními (arci)diecézními charitami nebo jinými organizacemi, aby byla účinná a adresná. Ministerstvo vnitra spustilo také oficiální stránku nasiukrajinci.cz, díky které může každý nabídnout pomoc většího či menšího rozsahu. 

Kromě humanitární pomoci funguje také síť modlitby, mnoho farností a společenství se denně modlí za mír na Ukrajině. Přehledy jednotlivých akcí jsou k dispozici na webech diecézí nebo konkrétních farností. Věřící se také mohou zapojit na výzvu papeže Františka a českých a moravských biskupů ke Dni postu a modliteb za Ukrajinu na Popeleční středu nebo do online modlitby růžence každý den v 18.30 hodin za mír na Ukrajině. 

Aktivity v rámci vašich diecézí a farností na pomoc Ukrajině nám prosím také napište do sdílené tabulky. Děkujeme.

 

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou