Sexuální zneužívání je pro církev bolestná a zraňující zkušenost. Církev se touto problematikou zabývá řadu let a mnohé se již podařilo uskutečnit. Zde je rekapitulace toho, jaké kroky církev v tomto tématu podnikla nebo stále podniká.
Jasná pravidla při nahlašování a šetření
V katolické církvi v ČR byla jasně aplikována pravidla, jak postupovat při šetření případů zneužívání. Tato pravidla stanovuje společná směrnice (Instrukce o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti 6. přikázání Desatera na území ČR) a řídí se jí všechny české a moravské diecéze i řeholní řády a komunity. Směrnice byla průběžně během let aktualizována a byla vypracována na základě dokumentů vydaných Svatým stolcem k této problematice a schválena Dikasteriem pro nauku víry a Papežskou komisí pro ochranu nezletilých, se kterou Česká biskupská konference úzce spolupracuje. Byly také vypracovány Směrnice o prevenci zneužívání v církevních školách a v diecézních centrech mládeže.
Každá diecéze má zodpovědné osoby (např. generální vikář), na které je možné se obrátit, pokud si kdokoliv přeje zneužívání nahlásit nebo se se zneužíváním setkal, či se o něm dozvěděl, kteří jsou povinni udělat nezávislé předběžné šetření. Církev na šetření případů zneužívání úzce spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení.
Pomoc obětem je klíčová
Již v roce 2019 bylo zřízeno Kontaktní místo pro nezletilé a zranitelné při ČBK, které nabízí kvalifikovanou pomoc všem, kteří potřebují v této problematice poradit. Tato služba je anonymní a bezplatná. Kontaktní místo disponuje sítí odborníků, kteří poskytují v psychologické, sociální i právní poradenství. I při některých biskupstvích byly otevřeny zvláštní poradny určené pro případné oběti zneužívání, dlouhodobě se pomoci obětem násilí a zneužívání věnují některé jiné církevní organizace, jako např. Charita (např. Poradna Magdala v Praze).
Prevence a formace
Na téma ochrany nezletilých probíhaly a probíhají školení pro různé skupiny v církvi (kněží, pracovníci s mládeží, vedoucí táborů atd.) Tato problematika byla samozřejmě také začleněna do formace budoucích kněží. Pro kněze i biskupy se konaly semináře a workshopy, na které byly pozváni odborníci z řad církve i státu (státní zástupci, Policie ČR, odborníci na trestní i kanonické právo atd.) a byly vydány odborné publikace a manuály pro kněze a další církevní pracovníky, které tuto problematiku komplexně zpracovávají.
Bylo také schváleno zřízení Rady pro prevenci a ochranu před zneužíváním a Centra proti násilí a zneužívání v církvi v rámci ČBK, které se bude zabývat problematikou ochrany nezletilých a zranitelných v církvi ještě více do hloubky, což bude obsahovat mimo jiné přípravu a rozvíjení preventivních programů pro pastorační, vzdělávací a formační prostředí v církvi; informování a poradenství pro zaměstnance církví zřizovaných institucí, zvyšování povědomí o této problematice a spolupráci a vytváření sítí mezi všemi církevními organizacemi.
Jednotliví biskupové se také již několikrát sešli s oběťmi sexuálního zneužívání při veřejných i soukromých setkáních a sloužili za oběti mše svaté. Nad těmito činy biskupové opakovaně vyjádřili hlubokou lítost a obětem se omluvili.