Evidence žijících pokřtěných osob zanesených ve farních matrikách není centrálně ani souhrnně dostupná. Pracovní skupina složená z církevních sociologů a zkušených statistiků si dala za cíl připravit metodický postup pro tvorbu kvalifikovaných odhadů počtu katolíků v ČR a tyto odhady zpracovat. Mezi hlavní závěry pracovní skupiny patří stanovení kvalifikovaného výpočtu aktuálně žijících pokřtěných katolíků v ČR. Využitím dostupných matrikových a archivních záznamů o počtech pokřtěných společně s výsledky sčítání lidu z let 1950 a starších a jejich vztažením na aktuální věkovou strukturu populace dospěla ke kvalifikovanému odhadu, že v současnosti žije v České Republice 4.591 tisíc osob pokřtěných v katolické církvi. Jedná se tedy o 43 % obyvatel pokřtěných v populaci ČR.
Stanovení kvalifikovaného odhadu počtu žijících pokřtěných katolíků při absenci primárního zdroje dat bylo hlavním úkolem pracovní skupiny. Analýzou dostupných zdrojů dat dospěla pracovní skupina k závěru, že využití dostupných matrikových a archivních záznamů o počtech pokřtěných a výsledků sčítání lidu z roku 1950 a starších, je jediným možným postupem.
V České republice neexistuje centrální elektronická evidence počtu pokřtěných. Křest je nicméně (stejně jako svatba) úkon, který je evidován pomocí matrik na úrovni farností. Záznamy z matrik jsou zanášeny do každoročních přehledů počtu pokřtěných jednotlivých diecézí. Z těchto každoročních přehledů počtu osob, které přijaly křest, vycházíme.
Média doposud využívala při informování o počtech věřících v ČR především údaj ze Sčítání lidu, domů a bytů 2011, v dalších SLDB již otázka na náboženské vyznání nebude zařazena. I proto vznikla pracovní skupina složená z církevních sociologů a zkušených statistiků, která si dala za cíl připravit metodický postup pro tvorbu kvalifikovaných odhadů počtu katolíků v ČR a tyto odhady zpracovat. Skupina pracovala v letech 2017-2019, nyní ukončila svou činnost a představuje závěrečnou zprávu o činnosti.
Výpočet byl proveden demografickou metodou vycházející z dostupných matričních údajů o křtech podle roku narození, které byly vztaženy na aktuální statistiku obyvatelstva podle jednotek věku ve sledovaném období.
Za roky, kdy nejsou dostupné údaje o celkovém počtu pokřtěných, byl sestaven odhad podílu pokřtěných opřený o záchytné body, kterými jsou počty pokřtěných v ojediněle dostupných letech a statistické přehledy náboženského vyznání obyvatelstva ze sčítání lidu v letech 1950, 1930 a 1921. Z důvodu rozdílné dostupnosti dat byl odhad počtu katolíků rozdělen na dvě věkové skupiny do 52 let a nad 53 let (včetně).
Součtem výsledků odhadu pokřtěných v obou věkových kategoriích činí počet pokřtěných osob (žijících katolíků) v nízké variantě 4 297 tis. osob / ve střední variantě 4 591 tis. osob /ve vysoké variantě 4 766 tis. osob.
Podrobná zpráva o činnosti pracovní skupiny a postupu při stanovování kvalifikovaného odhadu je níže ke stažení.