Zvonění za mír ve Svaté zemi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace25. 9. 2024, 9.00

Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví se připojují k iniciativě Federace židovských obcí v ČR a společně vyjadřují solidaritu s památkou obětí a rukojmími, kteří byli zavražděni a uneseni hnutím Hamás 7. října 2023. V den tohoto tragického výročí, 7. října 2024, se v 19 hodin rozezní zvony na kostelích, kaplích a modlitebnách po celé ČR jako vzpomínka na oběti, ale i jako výzva k míru ve Svaté zemi.

image:Image Ilustrační foto
František Ingr, ČaV

Během útoku spáchaným teroristickým hnutím Hamás 7. října 2023 bylo zavražděno 860 civilistů a 578 vojáků, policistů, hasičů a pracovníků první pomoci. Tisíce lidí byly zraněny. Do pásma Gazy bylo uneseno 251 osob, včetně dětí, žen, seniorů, cizinců a vojáků. Z toho je stále 101 rukojmích drženo v zajetí.

„Svatá země se od 7. října nachází uprostřed spirály nebývalého násilí. Při pohledu na to, co se ve Svaté zemi děje, mi srdce puká tíhou tak obrovského rozdělení, a tak silné nenávisti,“ stojí v dopise Svatého otce židovským bratřím a sestrám v Izraeli z 2. února 2024. „Mé srdce je blízko vám, Svaté zemi a všem lidem, kteří ji obývají, Izraelcům i Palestincům. Modlím se, aby ve všech zvítězila touha po míru. Chci, abyste věděli, že jste blízcí mému srdci i srdci církve,“ dodal mimo jiné papež František.

„ČBK se obrací na duchovní správce, aby zajistili, že se v pondělí 7. října v 19 hodin rozezní kostelní zvony, jako symbol připomínky obětí, ale také výzva k zastavení války ve Svaté zemi,“ říká P. Roman Czudek, generální sekretář ČBK.