Lupa
Obsah Obsah
Portál

Podnik v obtížích: jak na doložení povinných příloh v operačních programech

Autor: Mgr. Aneta Siváková Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Datum publikace14. 1. 2025, 12.00
TiskTisk

Nedílnou součástí žádostí o dotaci z evropských fondů je v některých operačních programech doložení skutečnosti, že žadatel není podnikem v obtížích. Cílem je ověřit, zda žadatel není v úpadku a zda se s poskytnutím dotace nepojí riziko ztrát a realizace projektu je tak reálná. Vzhledem k tomu, že se jako podnik hodnotí celá skupina propojených subjektů, má vyplňování příloh Hodnocení podniku v obtížích za církevní subjekty v jednotlivých programech svá specifika.

image:Image

Vzhledem k velkému počtu subjektů, který jeden církevní podnik představuje, jsou dojednána pravidla, které vedou ke zjednodušení administrativního procesu. Obecně lze říci, že skutečnost, zda je žadatel Podnikem v obtížích (PvO) se nedokládá v případě, kdy je dotace mimo režim veřejné podpory, nebo v režimu de minimis dle obecného nařízení nebo dle nařízení de minimis pro služby obecného hospodářského zájmu. Zda projekt spadá do veřejné podpory či nikoli je formulováno v konkrétní výzvě, stejně jako forma veřejné podpory. V případech, kdy tomu tak není, je žádoucí konzultovat zařazení projektu z hlediska veřejné podpory s poskytovatelem dotace, případně s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jako nejvyšší instancí v ČR.

V tuto chvíli není požadováno dokládaní hodnocení PvO pro žádosti o dotace z Operačního programu Zaměstnanost plus a z Operačního programu Jan Amos Komenský. V rámci Operačního programu Životní prostředí a Operačního programu Spravedlivá transformace se dokládání Podniku v obtížích dokládá u všech projektů s veřejnou podporou.


Pro žádosti o dotace z Operačního programu Životní prostředí, Modernizačního fondu, Nové zelené úsporám a z dalších programů administrovaných Státním fondem životní prostředí platí následující: 


Jste farnost, arci/biskupství, charita apod.?

- Spadáte do kategorie „evidovaná právnická osoba“ (EPCO) a není po Vás vyžadováno dokládání skutečnosti, zda jste nebo nejste PvO a tím pádem nevyplňujete povinné přílohy. Hlavní činností těchto subjektů není totiž podnikání.

Jste-li církevní podnik vykonávající hospodářskou činnost (podle zákona o obchodních korporacích), tj. zejména církevní s.r.o.?

- Spadáte do kategorie „ostatní právnické církevní osoby“ (OPCO) a vyplnění příloh a hodnocení podniku v obtížích je pro Vás závazné. Pod OPCO spadají všechny právnické osoby zřizované církevními právnickými osobami, které mají jako hlavní činnost podnikání.

Zásadní pro vyplňování příloh za OPCO je propojenost vašeho subjektu s arci/biskupstvím a dalšími subjekty na úrovni diecéze. Dle celkového počtu zaměstnanců a celkového ročního obratu je třeba určit, zda jste malý (méně než 50 zaměstnanců, obrat pod 10 mil. EUR), středním (méně než 250 zaměstnanců, roční obrat pod 50 mil EUR), nebo velkým podnikem (tj. máte více než 250 zaměstnanců, roční obrat nad 50 mil. EUR). Příklad: jako farní s.r.o. netvoříte propojený podnik pouze s farností, ale s arci/biskupstvím a dalšími jeho církevními právnickými osobami na území diecéze. Můžete tak být součástí středního nebo velkého podniku.  

Jako OPCO vyplníte následující přílohy:

1. Přílohu pro stanovení velikosti a ekonomické skupiny podniku jako církevní podnik nevyplňujete, místo toho vyplníte:

a) pokud jste velký církevní podnik s velkým množstvím propojených a partnerských podniků vyplníte přílohu Prohlášení velkého podniku. Uvedete zde seznam propojených podniků a to bez uvedení ekonomických údajů.

Přílohu Prohlášení velkého podniku můžete vyplnit dále i pokud jste malým nebo středním podnikem. Pokyny totiž umožňují těmto žadatelům z důvodu snížení administrativní zátěže deklarovat se jako velký podnik. V příloze Prohlášení velkého podniku případně doplníte komentář: „Žadatel se pro účely PvO deklaruje jako velký podnik, přestože je součástí malého nebo středního podniku.“ 

b) pokud se za velký podnik neprohlásíte a deklarujete se tedy jako malý nebo střední podnik, dodáte místo přílohy v bodě 1. a) vlastní přílohu, která bude obsahovat všechny podstatné náležitosti pro stanovení ekonomické skupiny, která tvoří jeden podnik, tzn. prohlášení o počtu zaměstnanců a výši ročního obratu (předpokladem je pravidelné roční aktualizování těchto údajů po uzavření účetnictví).

2. Prohlášení o ekonomické skupině a propojených podnicích pro církevní subjekty závazně vyplníte a dle pokynů poskytnete účetní závěrky za pět propojených podniků ve skupině s nejvyšším obratem za poslední uzavřený účetní rok.

Za ekonomickou skupinu se v rámci římskokatolické církve považuje arci/biskupství, a tedy všechny podniky propojené na území diecéze. 

Shrnutí: Pokud jste velký podnik vyplníte Prohlášení a výrazně Vám ubyde administrativa. Pokud jste malý nebo střední podnik, můžete se za velký prohlásit. Pokud tak neučiníte, podáváte vlastní přílohu, z které bude velikost podniku zřejmá (počet zaměstnanců a roční obrat). Není vždy výhodné se deklarovat jako velký podnik jen proto, že si snížíte administrativní zátěž. Tento krok Vám může uzavřít cestu k některým typům dotací, které jsou jen pro malé a střední podniky. V některých typech projektů se může snížit procento dotace. Některé aktivity ve Společné zemědělské politice jsou jen pro malé a střední podniky (tzn. deklarujete-li se v Operačním programu Životní prostředí jako velký podnik, může se Vám uzavřít cesta k dotacím ze Společné zemědělské politiky určeným jen malým a středním podnikům).

Upozornění: Některé evidované právnické osoby (EPCO) netvoří s arci/biskupstvím propojené podniky (řeholní řády, společnosti zasvěceného života, společnosti apoštolského života, osobní prelatury apod.), proto je třeba k vyplňování příloh hodnocení PvO přistupovat individuálně a využít případně právní konzultaci. Některé řády mohou být propojeným podnikem s biskupstvím, jiné jsou propojené osobou opata (podnik je propojený v rámci opatství) nebo osobou provinciála (propojenost v rámci v celé ČR).

Pokyny aktualizované v červenci 2024 najdete pod tímto odkazem na stránkách Státního fondu životního prostředí.


Pro žádosti o dotace z IROP platí následující: 


Pro hodnocení podniku v obtížích v Integrovaném regionálním operačním programu se nerozlišuje, zda je hlavní náplní církevního subjektu podnikání či nikoliv. I zde byla dojednána pravidla pro církevní subjekty, které zohledňují skutečnost, že církevní právnické osoby nemají povinnost zveřejňovat účetní závěrky v obchodním rejstříku apod., tzn. doklady, které jsou po žadatelích o dotaci v rámci IROP vyžadovány.

Jako církevní subjekt vyplníte následují přílohy:

1) Formulář pro vyhodnocení žadatele z pohledu podniku v obtížích – návodný postup pro církevní subjekty k vyplnění této přílohy najdete v příloze článku. Vyplňuje se list Velkého podniku, list Druhy podniků, list Nepodnikatel, list Skupina podniků. 

2) Struktura vlastnických vztahů, kterou žadatel doloží formou prohlášení (potvrdí tak údaje uvedené ve formuláři v bodě 1.) a grafickým znázorněním. Grafické znázornění stačí v jednoduché formě, ale musí z něj být struktura zřejmá.

3) Čestné prohlášení o posouzení kritérií podniku v obtížích za skupinu podniků, kde žadatel svým podpisem stvrdí, že skupina propojených podniků, jejíž je součástí, není podnikem v obtížích. Toto prohlášení musí obsahovat: zdůvodnění žadatele, proč nemůže doložit požadované podklady a prohlášení žadatele, že na základě podkladů, které má k dispozici, není skupina podniků, jíž je součástí, podnikem v obtížích. 

Přílohou článku je návodný postup k internímu ověření statutu podniku v obtížích, detailní pokyny pro vyplnění povinného formuláře a vzor Čestného prohlášení pro žádosti podávané v rámci IROP.

Závazné stanovisko Řídicího orgánu IROP č. 27 k hodnocení podniku v obtížích najdete pod tímto odkazem.


Pro žádosti v rámci Společné zemědělské politiky platí následující pravidla hodnocení podniku v obtížích: 


Žadatel vyplňuje tři přílohy, v rámci kterých musí být uvedeny všechny propojené podniky na území diecéze včetně počtu jejich zaměstnanců a ročního obratu.

Jako církevní subjekt vyplníte následují přílohy:

1) Prohlášení o zařazení podniku do kategorie mikropodniků, malých či středních podniků – v příloze B Propojené podniky se vyplní, zda podnik podávající žádost či propojený podnik nesestavují konsolidovanou účetní závěrku a ani nejsou zahrnuty do konsolidované účetní závěrky či je tomu naopak. Dále se doplňují názvy a číselné údaje (počet zaměstnanců, roční obrat) všech propojených podniků. Velké podniky vyplňují pole hypotetický srovnávací scénář, které je součástí formuláře žádosti o dotaci.

2) Prohlášení o kategorii podniku včetně výpočtu podniku v obtížích – vyplňuje se majetková struktura podniku, včetně počtu zaměstnanců a dalších finančních hodnot.

3) Příloha Identifikace příjemců dotací osahuje informace pro identifikaci příjemců nebo jejich skupiny. Do formuláře žadatel uvádí vztahy propojenosti s jinými obchodními korporacemi (včetně s.r.o.). Do formuláře nejsou uváděny vztahy s fyzickými osobami.

Přílohy jsou k dispozici po přihlášení do Portálu farmáře. Zjednodušený postup pro doložení daných příloh je v příloze tohoto článku.


Přílohy pro hodnocení podniku v obtížích v rámci Společné zemědělské politiky jsou vzhledem k propojenosti církevní subjektů administrativně náročné na vyplňování. Snažíme se aktuálně vyjednat administrativní úlevu tak, aby se vyplňování příloh přiblížilo praxi v ostatních operačních programech. Závěrem zdůrazňujeme, že přílohy k hodnocení podniku v obtížích se nedokládají v případě, kdy je dotace mimo režim veřejné podpory nebo v režimu de minimis dle obecného nařízení nebo dle nařízení de minimis pro služby obecného hospodářského zájmu. 


Soubory ke stažení

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou